Olejki eteryczne destylacja w domowym zaciszu

Olejki eteryczne pozyskamy w prosty sposób za pomocą destylacji parowej. Jest to jedna z czterech podstawowych metod ich pozyskania. Z jednej strony jedna z prostszych i jednocześnie najpopularniejszych sposobów na zrobienie własnych olejków eterycznych.

Olejki eteryczne od dawna są stosowane w aromaterapii i wiele osób uważa, że ​​mają one niezwykłe właściwości lecznicze. Destylatory są idealne do ekstrakcji olejków eterycznych. Dobrze w destylacji sprawdzą się destylatory np. ze stali nierdzewnej, która zachowuje się neutralnie względem roślin destylowanych.

Stal nierdzewna jest obojętna i nie będzie reagować z innymi związkami zawartymi w destylacie, tak jak miedź, dlatego takie urządzenia są w stanie dostarczyć olej o znacznie wyższej czystości.

Olejki eteryczne uzyskane z destylacji parowej

Dwie najbardziej znane metody destylacji olejków eterycznych to metoda sucha (gorąca) oraz parowa. Destylacja z parą wodną jest bardziej powszechną metodą i częściej wykorzystywaną zarówno w domu, jak i w handlu.

Zasadniczo, gdy para przechodzi przez materiał, ciepło zmusza roślinę do uwolnienie olejków, a następnie ich odparowanie. Para wodna i olejek eteryczny unoszą się razem w kolumnie destylacyjnej, aż wejdą do skraplacza i ponownie skroplą się.

Olej i woda oddzielają się w pojemniku końcowym, co ułatwia zbieranie tylko czystego olejku eterycznego.

Destylacja olejków eterycznych w destylatorze

Metodą, która jest najczęściej stosowana do destylacji olejków eterycznych, jest destylacja w alembiku, znana również jako metoda tradycyjna. Jest ona nie tylko prosta, ale również potrafi sprawić wiele przyjemności.

Najlepiej jest użyć świeżego, organicznego materiału, takiego jak np. lawenda, rozmaryn czy mięta, które są doskonałymi materiałami, jeśli jesteś osobą początkującą. Dobrze jest zacząć swoją przygodę od pojedynczych gatunków roślin.

A gdy poczujemy się pewnie z destylacją olejków eterycznych, można rozpocząć żmudny proces tworzenia mieszanek.

Jak przebiega proces destylacji olejków eterycznych?

A więc myślisz, o rozpoczęciu przygody z destylacją olejków eterycznych? Oto podstawowe informacje, które mogą się Tobie przydać.

Zbieranie roślin pod nasze olejki eteryczne

Ilość olejków eterycznych zawartych w roślinie zmienia się w trakcie jej rozwoju, dlatego bardzo ważne jest, aby zebrać je we właściwym czasie. Zależy to od rodzaju rośliny, więc musisz przeprowadzić pewne badania, aby określić, kiedy rozpocząć zbiory.

Niezwykle ważne jest również prawidłowe zbieranie roślin. Nieostrożne obchodzenie się z roślinami, zbieranie niewłaściwych części, a nawet zbieranie o niewłaściwej porze dnia może zmniejszyć ilość i jakość olejków eterycznych. Zawsze badaj roślinę, z której chcesz uzyskać olejki eteryczne.

Suszenie roślin na olejki eteryczne

Rośliny poddane suszeniu zawierają mniejszą ilość olejków naturalnych, ale może zwiększyć wydajność procesu destylacji, ponieważ będziemy w stanie umieścić więcej roślin w alembiku.

Proces suszenia powinien być przeprowadzony powoli. Należy unikać bezpośredniego kontaktu ze światłem słonecznym.

Warto przeprowadzić kilka prób, wykorzystując nie suszony materiał, suszony wstępnie oraz bardzo wysuszony. W ten sposób, będziemy mogli porównać końcową jakość naszego produktu i zdecydować się na odpowiedni dla nas proces przygotowania roślin.

Olejki eteryczne destylacja cały proces

olejki eteryczne możemy uzyskać w procesie destylacji w alembiku

Przygotowanie destylatora przed destylacją olejków eterycznych

Czystość jest istotnym elementem każdej udanej destylacji. Każdorazowo przed rozpoczęciem samego procesu należy zadbać o wyczyszczenie naszego destylatora. Tylko w sterylnych warunkach uzyskamy czyste olejki eteryczne oraz hydrolat.

Przed użyciem wyczyść dokładnie alembik (destylator). Do destylacji wykorzystaj wodę destylowaną lub źródlaną. Upewnij się, że masz w destylatorze wystarczającą ilość wody, aby zakończyć cały proces. W zależności od roślin i ilości mieszanki, destylacja może trwać od trzydziestu minut nawet do wielu godzin.

Dodanie roślin do destylacji

Nie siekać ani nie ciąć roślin, ponieważ spowoduje to utratę części olejów naturalnych. Olejki eteryczne destylacja – destylujemy przy wykorzystaniu pary wodnej (destylator np. alembik kolumnowy). Rośliny umieszczamy w drugim kotle (nad kotłem wodny). Para wodna przechodząc przez rośliny, będzie uwalniała olejki i przenosiła je do skroplenia na końcu destylatora.

Grzanie kotła

Zwiększamy temperaturę w kotle, aż uzyskamy temperatury wrzenia. Gdy destylator się nagrzewa, włącz wodę do skraplacza.

Gdy woda zacznie się gotować, a skraplająca się substancja zacznie płynąć, olejki eteryczne powinny zacząć przepływać przez ramię wyjściowe destylatora do naczynia zbiorczego. Proces destylacji jest dość skomplikowany, ale warto się upewnić, że w destylatorze nie zabraknie wody, ponieważ spowoduje to uszkodzenie sprzętu do destylacji.

Zbieranie olejków eterycznych i hydrolatu

Z procesu destylacji otrzymamy olejki eteryczne oraz hydrolat. Olejki będą znajdowały się na górze mieszanki uzyskanej a hydrolat na spodzie.

Wydestylowany materiał pozostawiamy na minimum 12 godzin do ustania w naczyniu odbiorczym. Po tym czasie przechodzimy do procesu ich oddzielenia i butelkowania. Zlewamy po woli hydrolat z naszego naczynia zbiorczego by na końcu uzyskać same olejki eteryczne.

Tak otrzymane olejki i hydrolat warto przechowywać w szczelnie zamkniętych naczyniach szklanych bez dostępu do powietrza. Najlepiej przechowywać w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu (np. w lodówce).

Czyszczenie destylatora po uzyskaniu olejków eterycznych

Gdy skończysz destylację, dokładnie wypłucz destylator i wytrzyj wszelkie pozostałości. Użyj profesjonalnego środka czyszczącego dopuszczonego do kontaktu z żywnością, aby usunąć wszelkie dodatkowe ślady olejku, który właśnie przedestylowano.

Dobre wyczyszczenie destylatora zapewni nie tylko jego dłuższy żywot ale również, umożliwi kolejne „czyste” destylacje w przyszłości.

Dbając czystość alembiku będzie on nam służył przez wiele lat.

Odwiedź nas na Youtube

Dołącz do nas na Youtube

Leave a Reply