Odgłosy natury pomagają nam się zrelaksować

Odgłosy natury wywołują w człowieku wiele uczuć. Jednak jednym z silniejszych związków widzimy pomiędzy relaksem osobistym a leczniczymi dźwiękami natury.

Brytyjscy naukowcy potwierdzili, że odgłosy natury pomagają nam się zrelaksować. Sprawdzili też, o co chodzi w tym efekcie.

Aby zrozumieć efekt odprężenia związany np. Z spacerowaniem po lesie, grupa badaczy z Brighton and Sussex Medical School pod kierunkiem dr Cassandry Gould van Praag nawiązała współpracę z artystą Markiem Warem.

Natura a relaks eksperyment

Podczas eksperymentu, przygotowanego wspólnie przez naukowców i artystę, uczestnikom emitowane były dźwięki ze środowiska naturalnego i sztucznego. W tym czasie aktywność ich mózgu była mierzona za pomocą rezonansu magnetycznego; ponadto monitorowano ich autonomiczny układ nerwowy.

Okazało się, że działanie sieci trybu domyślnego (DMN) – czyli obszarów mózgu, które pozostają aktywne nawet podczas odpoczynku – zależało od dźwięków w tle.

Podczas słuchania dźwięków pochodzących z natury układ nerwowy uczestników eksperymentu odnotował wzrost aktywności przywspółczulnej odpowiedzialnej za odpoczynek ciała – podczas gdy ich mózg skupiał się na czynnikach zewnętrznych.

Z kolei słysząc sztuczne dźwięki mózg skupił się na czynnikach wewnętrznych – jego komunikacja przypominała stany obserwowane u osób cierpiących na nerwice, zespół stresu pourazowego i depresję.

Natura nas leczy i pomaga

Badacze zwracają uwagę, że wielkość zmiany, jaka zaszła u uczestników eksperymentu, zależała od ich pierwotnego stanu psychicznego: najbardziej zrelaksowani byli ci, którzy byli najbardziej zestresowani przed rozpoczęciem badania. Z kolei poprawa obserwowana u osób zrelaksowanych przed rozpoczęciem eksperymentu była niewielka.

Zdaniem naukowców wyniki eksperymentu zwiększają wiedzę o wpływie środowiska na naszą kondycję psychofizyczną i mogą być wykorzystane m.in. do planowania urbanistycznego.

O wynikach swoich badań piszą w Scientific Reports.

Odwiedź nas na Youtube

Dołącz do nas na Youtube

Leave a Reply