Destylarnia lawendy, czyli o tym jak pozyskać olejek lawendowy w domu

Destylarnia lawendy, dla niektórych to zawód dla innych pasja, ale dla wszystkich świetna zabawa. Pozyskiwanie lawendowych olejków eterycznych i hydrolatów jest możliwe również w domowym zaciszu. Zobacz jak wygląda proces pozyskiwania tych naturalnych środków.

Bardzo wiele osób chce rozpocząć swoją przygodę, ale nie do końca wie jak wygląda proces destylacji lawendy oraz innych kwiatów czy ziół.

Własna destylarnia lawendy w domu

Jeśli poważnie myślimy o przetwarzaniu np. lawendy, warto zastanowić się ile produktu końcowego (destylatu), chcemy uzyskać w procesie. Czy będą to drobne ilości na użytek własny a może poważnie myślimy o rozpoczęciu naszego ziołowego biznesu?

Tylko od nas samych zależy, na jaki profil działalności się zdecydujemy. Czy pragniemy robić to hobbystycznie kilka razy do roku czy może nasze urządzenie ma pracować codziennie.

Mała destylarnia w domu

Jeśli mówimy o małych ilościach (do 100-200ml olejku w skali roku), idealny wydaje się alembik o pojemności 5 lub 10 litrów. Destylacja w takim urządzeniu będzie dość szybka (2-4h) a sama aparatura nie zajmie nam zbyt wiele miejsca.

Tu dobrym pomysłem może być alembik miedziany, który nie tylko jest klasycznym rozwiązaniem ale z powodzeniem stosują go firmy produkcyjne. Duże alembiki posiadają pojemności nawet pięciuset litrów. Domowy alembik będzie nie tylko dawał radość z procesu destylacji ale również będzie pięknie się prezentował jako element ozdobny.

Domowe alembiki ogrzejemy za pomocą kuchenki gazowej lub w droższych modelach występują grzałki elektryczne. Co ciekawe, modele o pojemności 200-500 litrów, są ogrzewane właśnie gazowo. Wiele naturalnych procesów destylacji, do dnia dzisiejszego używa gazu jako głównego paliwa.

Mała pracownia, to nie tylko destylacja lawendy. W alembiku możemy destylować kwiaty i zioła. To urządzenie jest nie tylko piękne ale również uniwersalne. Dodam tylko, że sam proces również jest naprawdę świetną zabawą.

Uruchamiamy biznes olejkowy

Jednak, gdy w naszym domu pragniemy uruchomić prawdziwą produkcję olejków eterycznych, tu sprawa odrobinę się komplikuje. Musimy zadbać nie tylko o duże miejsce do produkcji olejków ale również magazyn na surowce.

Plantacje lawendy w Polsce przeważnie wahają się pomiędzy 0,5 a 1,5 hektara powierzchni. Nie jest to łatwy biznes i wymaga od nas pełnego poświęcenia czasu i środków. Wiele plantacji pojawia się jednak, również sporo z nich upada.

Jeśli planujemy produkować i sprzedawać nasze produkty na terenie Polski i UE, musimy zadbać o spełnienie wielu wymogów, przed którymi stoją producenci. Destylarnia lawendy, to nie tylko produkcja samych olejków, to również wprowadzenie ich do obrotu. A gdy chcemy jeszcze dodatkowo robić np. kosmetyki, czeka na nas kolejna papierologia oraz przejście odpowiednich badań dopuszczających je na rynek.

Mamy do wyboru wiele destylatorów o dużej produkcyjnej pojemności. Destylarnia lawendy posiadająca większy areał, może wybrać modele od 40 do nawet 120 litrów. Tu również zawsze w modzie są destylatory miedziane. Uznawane są one, za najlepsze do destylacji nawet dużych ilości materiału roślinnego.

Taki alembik o pojemności 120 litrów, to już naprawdę duża i ciężka maszyna. Ale spokojnie, pomieści się ona w pracowni o powierzchni 40-50 metrów kwadratowych. Do ogrzewania, wciąż wykorzystać możemy gaz za pomocą palnika (stołka gazowego).

Destylarnia lawendy - to biznes nie dla wszystkich
Plantacja lawendy i destylarnia lawendy w Polsce, to biznes nie dla wszystkich

Biznes olejkowy musi się opłacać

Inwestycja w duże alembiki oraz cały park maszyn do produkcji rolniczej musi się zwrócić. Jeśli nie posiadamy własnej działki oraz odpowiedniej wiedzy o uprawie lawendy, będzie nam ciężko na samym początku.

Uprawę lawendy w dobrych warunkach, możemy zacząć na naszym ogrodzie przydomowym lub działce rekreacyjnej. Warto jednak, wiedzieć o ograniczeniach jakie wyniknąć mogą np. z małej powierzchni naszej działki.

Jeśli natomiast celujemy w produkcję i biznes, zakup odpowiedniej działki może być bardzo kosztowny. Optymalne działki o powierzchni 1,5-2ha, to wydatek ok. 250-350 tyś. złotych. Jeśli natomiast poszukujemy ziemi rolnej klasy 2-3 to ta cena będzie 2-3 krotnie większa.

Odwiedź nas na Youtube

Dołącz do nas na Youtube

One comment

Leave a Reply