Alembik miedziany do olejków eterycznych

Alembiki miedziane to jedne z najpopularniejszych a zarazem klasycznych urządzeń do destylacji olejków eterycznych. Destylacja w miedzi uznawana jest za „wzorzec” dla klasycznych, sprawdzonych metod pozyskiwania leczniczych wywarów (w tym olejków). Idealne urządzenie nie tylko dla małych domowych pracowni ale również poważnych firm przetwórczych.

Czemu alembik miedziany?

Miedź jest idealnym materiałem posiadającą optymalną wytrzymałość oraz właściwości bakteriobójcze. Wykorzystując miedź w procesie destylacji otrzymujemy idealny kompromis pomiędzy uzyskaniem produktu końcowego najwyższej jakości a urządzenia godnego zaufania oraz wytrzymałego na lata.

Alembik miedziany to prawdziwy destylator naszych przodków, dający jednocześnie jedne z najlepszych efektów destylacyjnych. Do dnia dzisiejszego możemy kupić nowe alembiki, które idealnie się sprawdzą w praktycznie każdej produkcji. Od małych urządzeń o pojemności 1 litra po duże konstrukcje, nawet do 500 litrów!

Tak jest, nowoczesne urządzenia typu „Rotating Column” jest idealnym urządzeniem do destylacji roślin za pomocą pary wodnej. Taka destylacja, polega na odseparowaniu wody od ładunku biologicznego. Pod wpływem wysokiej temperatury, doprowadzamy wodę do wrzenia by para wodna następnie została skierowana na rośliny.

Para wodna następnie unosi się dalej z esencją z roślin. Trafia do miedzianej chłodnicy by na końcu się skroplić w olejki eteryczne oraz hydrolity.

alembik miedziany idealny do destylacji np. lawendy

Destylacja ziół i kwiatów w domu

Oczywiście olejki eteryczne możemy uzyskać w domu. Dobrym pomysłem, może być destylacja np. na działce. Sam proces wymaga od nas odrobiny wiedzy oraz miejsca. Potem pozostaje nam poświęcić czas na naukę oraz rozwijanie swojej pasji.

Nowoczesne urządzenia są wyposażone w zintegrowane grzałki elektryczne. A urządzenia domowe i produkcyjne, przeważnie wykorzystują opalanie gazem. Warto skorzystać z kuchenki gazowej lub specjalnego palnika gazowego.

O destylacji olejków eterycznych napisaliśmy kilka dodatkowych słów. To temat rzeka, który można zgłębiać latami.

Jak kupić dobry alembik miedziany?

Na rodzimym rynku, można znaleźć wiele firm oferujących alembiki miedziane. Tu należy zwrócić szczególną uwagę na przeznaczenie oraz jakość wykonania. Dobre produkty posiadają ścianki wykonane z miedzi o grubości minimum 1,3mm. Lepsze modele są wykonane z materiałów o grubości 2-3mm.

Warto rozważyć zakup urządzenia ze zintegrowanym termometrem w górnej części. Pozwoli to na bezproblemowe nadzorowane temperatury panującej w przedziale z roślinami. Nie powinniśmy doprowadzić do zbyt niskiej jak i zbyt wysokiej temperatury.

Sam proces jest czasochłonny i nie powinno się go pośpieszać. W optymalnej temperaturze, uzyskamy optymalną destylację oraz najlepszy produkt końcowy.

Jak widać alembik miedziany, to nie tylko idealny partner początkującego alchemika. To również wielka przygoda poznawania procesów uzyskiwania olejków eterycznych.

Destylator do olejków, da nam wiele frajdy a przede wszystkim będziemy mogli się cieszyć własnym produktem. Produkt ten możemy sprezentować rodzinie lub pokusić się o rozpoczęcie przygody z jego sprzedażą.

Odwiedź nas na Youtube

Dołącz do nas na Youtube

One comment

Leave a Reply